Historie

Znovuobjevitelem reiki byl mistr Dr. Mikao Usui, který se narodil v roce 1865. Do své smrti předal své znalosti téměř 2.000 žákům a zasvětil 16 mistrů reiki, kteří pak tuto techniku přenášeli dál. 

Zásadní impuls pro znovuobjevení reiki měl křesťanský kněz dr. Mikao Usiu z Japonska, který dostal od svého žáka před bohoslužbou otázku, zda věří tomu, co je psáno v bibli, tomu že Ježíš uzdravoval lidi pouhým dotykem. Usui s tímto tvrzením souhlasil, avšak musel uznat, že něco takové nikdy nezažil a neslyšel o tom od nikoho z blízkých. Tato diskuze se žákem na něj natolik zapůsobila, že hned následující den skončil svůj úřad a vydal se hledat pravdu. 

Hledání pravdy ho zavedlo do USA, kde vystudoval starodávné jazyky, aby mohl lépe porozumět přímým zdrojům o Ježíši. Na cestě se dostal zpět do Japonska, Indie, kde hledal odkazy v buddhistických klášterech. Naučil se čínštinu i staroindický sanskrt. Po dlouhém pátrání objevil v jednom zenovém klášteře svitky a kresby neznámého žáka Gautama Buddhy, které obsahovaly popis jednoduché metody, symboly a formule, kterými svatý muž uzdravoval lidi. Zprvu se domníval, že jeho cesta je u konce, avšak záhy pochopil, že samotné informace k uzdravování nestačí a že stále ještě něco chybí…. Tuto překážku diskutoval s opatem kláštera a ten mu poradil, aby vyhledal svatou horu Kuriama v okolí, oddal se meditacím, půstu a modlitbám, a věřil, že Bůh mu s hledáním pravdy pomůže a ukáže mu cestu k uzdravování lidí.

Usui se ponořil do sebe, meditací a modliteb a po 21 dnech se mu dostalo to, o co žádal. Z nebe k němu pronikl paprsek světla, který jej naplnil energií a silou, a ukázal mu symboly, které již znal ze starých písem. Ty se mu pak navěky zapsaly do mysli a probudily jeho přístup k universální životní energii. Hned po odchodu ze svaté hory si své znalosti prakticky ověřil a pomohl spoustě lidí. Došel k rozhodnutí, že nejsmysluplnější bude pomáhat prostřednictvím energie reiki nemocným lidem, kteří nejsou schopni se sami o sebe postarat, a proto musí žít v chudobě. Po nějaké době poznal, že nestačí člověka vyléčit fyzicky, ale musí se ozdravit také jeho duch.

Usui učil a vychovával své žáky v metodách reiki a předával jim své znalosti. Po jeho smrti se stal druhým velmistrem reiki, dr. Chudžira Hajašiho, který systematizoval ošetření energií reiki, sepsal mnoho poznatků a zkušeností s léčbou jednotlivých onemocnění, vytvořil plán pro základní terapii a pochopil, že reiki proudí vždy automaticky tam, kde je to zapotřebí. Další významnou osobností, třetím velmistrem reiki, byla Japonka žijící na Havaji Dr. Hawayo Takata, která předávala reiki na Západě.