Historie

Na otázku „Kdo je autorem a zakladatelem taj-czy?“ není přesná a jednoznačná odpověď. Na téma autorství vzniklo mnoho legend, které jej připisují různým lidem.

Zakladatel taj-czy dle Jana Turnebera

Za zakladatele je považován Zhang Sanfeng, avšak charakterizace jeho osoby se od sebe liší dle zdrojů.

Jeden zdroj uvádí, že je jednalo o taoistického alchymistu, kterého taj-czy naučil ve snu  císař Xuanwu. Další zdroj říká, že se jednalo o taoistického poustevníka, který se věnoval otázce nesmrtelnosti. Ten do bojového stylu shaolinquan zapojil prvky cvičení tao-jin. Poslední zdroj popisuje zakladatele taj-czy jako taoistického mnicha, který se inspiroval soubojem straky s hadem a uvědomil si proměny pohybů, které zformoval do základů taj-czy.

Zakladatel dle pohledu Borise Tichanovaského, mého mistra taj-czy cjuaň

Zakladatelem, taj-czy cujaň, ale také filozofem byl proslulý Bodhidarma. Současný název taj-czy  cjuaň však vznikl o několik století později, zhruba v 1. st. n. l.

Bodhidharma po příchodu do šaolinského kláštera začal učit mnichy, že stav osvícení je možné dosáhnout také prostřednictvím fyzického cvičení, tedy meditací v pohybu. Poukazoval na to, že tento způsob je dokonce rychlejší než soudobé, tenkrát uplatňované metody  prostřednictvím modliteb a meditací v klidu.  Tyto nové a na tehdejší dobu moderní a nadčasové myšlenky byly zpočátku odmítané a představený kláštera Bodhidharmu vykázal. Ten se usadil poblíž klášterní zdi a hluboce meditoval.  Mniši z kláštera ho v jeho počínání sledovali a divili se, že dokáže sedět v pozici lotosu, že nejí ani nepije. Po dvanácti dnech za ním přišli a Bodhidharma otevřel oči a pronesl, že meditaci ukončí pokud, nový císař bude pod nebesy a šaolin  bude znám po celé Číně. Za týden císař zemřel a první proroctví se naplnilo, po té vyhnali mniši z kláštera představeného a jako nástupce si vybrali právě Bodhidharmu. Ten pak mnichy naučil svou sestavu, mnozí mniši získali neobyčejné schopnosti a dosáhli osvícení.  V klášteře byl vytvořený tréninkový labyrint s otočnými prvky, propadly a mechanismy, které vystřelovaly kopí. Bez nehody prošli pouze osvícení, kterým po složení této zkoušky byl vypálen znak tygra s drakem na paži. Šaolin se stal ještě za života Bodhidharmi pojmem a tím se vyplnilo i druhé proroctví. Po jeho smrti v taj-czy převládl bojový prvek a myšlenka duchovní rozvoje byla potlačena.