Pohyby v taj-czy

Základním pohybem je pohyb chodidel, boků a těla. Proto se cvičení vždy začíná výukou jednotlivých pozic od pohybu nohou a ruce se připojují teprve po zvládnutí těchto primárních pohybů.

Při otáčení boků je vždy třeba otáčet současně celým trupem i hlavou, tělo je nutné vnímat jako jeden celek. Pohyby cvičení jsou plynulé a není vidět přechod od jednoho cvičení k dalšímu.

Těžiště těla je pod pupkem, v energetickém centru Daň-tjanň. Nohy jsou na šíří ramen, chodila paralelně, pánev je mírně podsazená, spuštěná ramena a kolena mírně pokrčená a záda rovná.

Všechny pohyby při cvičení vychází z boků.

Nohy ani ruce se úplně nepropínají. Pohyb nohou začíná našlápnutím na patu, teprve pak došlapuje celé chodilo a váha těla se tímto přenáší.

Všechny pohyby jsou kontrastu, po poklesu následuje zdvih, pohyb dopředu je provázaný na pohyb dozadu. Všechny pohyby na sebe plynule navazují, po ukončení jednoho okamžitě navazuje druhý. Všechny pohyby jsou propojený v jeden harmonický celek.

Léčebný proces taj-czy spočívá v po sobě jdoucích pohybech těla a také díky soustředění začíná lépe proudit životní energie a vytrácí se patologické příčiny, které jí blokují.